Dydaktyczny obiekt do kształcenia w sprawach mniej znanych roślin owocowych. 

Został stworzony przez Stowarzyszenie Dziedzictwo Europy Środkowej, jako laureat Funduszu Naturalnej Energii. Celem obiektu jest szerzenie ekologicznej świadomości, tworzenie miejsc i okoliczności sprzyjających nauce oraz wypoczynkowi na łonie natury. Przy współpracy z Gospodarstwem Rolnym Ryś Podkarpacki miejsce to będzie wciąż rozwijane i urozmaicanie o kolejne rośliny, które są współcześnie nieco zapomniane, a także cenne ze względu na swe liczne walory – zarówno estetyczne jak i zdrowotne. 

Proponujemy Państwu poszerzenie wiedzy teoretycznej i praktycznej, związanej z ogrodnictwem i przetwórstwem owoców. Teren obiektu wspaniale spełnia swą funkcję, np. przy tworzeniu zielonych klas, czy wykładów dydaktycznych. Przestrzeń ta jest w pełni ekologiczna, dzięki wykorzystaniu takich rozwiązań, jak m. in. panele fotowoltaiczne, kompostowa toaleta, mała oczyszczalnia, czy ogrzewane energią słoneczną zbiorniki na wodę. Są one niezwykle istotne przy funkcjonowaniu atrakcji jaką jest „barakowóz” znajdujący się na terenie Gospodarstwa.
Projekt został zrealizowany w ramach programu grantowego funduszu Naturalnej Energii finansowanego przez operatora gazociągów przesyłowych GAZ-System S.A we współpracy z Fundacją Nasza Ziemia

Współpraca 
Wieloletnia współpraca ze Stowarzyszeniem ProCarpathia pokazuje, że „Podkarpackie Smaki” mogą być wspaniałą wizytówką naszego regionu. Wspólnymi siłami dbamy o to aby nasze produkty były dostępne zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Wyjątkowy smak derenia można już poznać także w wybranych hotelach i restauracjach. Bardzo cieszymy się również z możliwości zasięgania cennych rad oraz współpracy z Arboretum w Bolestraszycach, które jest obiektem cenionym w całym kraju.
Chcemy także dzielić się efektami naszej pracy, wspierając działalność Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu.